Wrocław, Lublin, Brzeg… czyli trzy miasta w ostatni weekend maja

Dzisiaj korzystając z chwili wolnego czasu chciałem Wam opowiedzieć trochę o minionym weekendzie, który całkiem niespodziewanie obfitował w wiele ciekawych wydarzeń.

_DSC9628
fot. by P.L. Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

Zacznę może od soboty, która była pełna wydarzeń kulturalnych. Jak pewnie wiecie, miasto Wrocław może poszczycić się mianem Europejskiej Stolicy Kultury 2016. W ramach własnie ESK przez ostatni tydzień zawitał do Wrocławia, z inicjatywy koalicji miast – Lublin. Barwna scenografia opanowała jedną z bardziej klimatycznych ulic we Wrocławiu jaką jest ulica Karola Szajnochy w okolicach rynku. W ramach tego przedsięwzięcia odbyło się około 60 wydarzeń kulturalnych, a wśród nich między innymi koncerty lubelskich artystów, projekcje filmowe, spektakle czy instalacje artystyczne.

wp-1464639249664.jpg
Lublin we Wrocławiu – Widowisko „Sen o mieście”

Sam, miałem okazję uczestniczyć tylko w kilku wydarzeniach, ale pomimo tak małej ich liczby, zrobiły na mnie bardzo duże wrażenie. Najwięcej emocji i zachwytu wzbudziło we mnie wieczorne widowisko „Sen o mieście” czyli pięknie przedstawiona historia Lublina. W ogóle muszę przyznać, że cała opanowana przez Lublin ulica Szajnochy, świetnie oddawała Klimat tego miasta. Chodzący na linach pomiędzy kamienicami akrobaci oraz muzyka, sprawiły, że czułem się jak podczas Festiwalu Sztukmistrzów, który odbywa się co roku w Lublinie. W tym roku odbędzie się pod koniec lipca i wszystkim naprawdę polecam wybrać się w tamte strony, chociaż na kilka dni.

Inne wydarzenia w których miałem okazję uczestniczyć to m.in. świetny koncert Orkiestry Świętego Mikołaja oraz trzy opowiadania i muzyka w wykonaniu Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Mam nadzieję, że wielu Wrocławian po tych wszystkich wydarzeniach zaplanuje w najbliższym czasie podróż do pięknego Lublina bo naprawdę warto. Zwłaszcza, że w Lublinie dużo się dzieje… już na początku lipca odbędzie się tam Festiwal Inne Brzmienia – Wschód Kultury. Świetna impreza z muzyką ze wszystkich stron świata. Zaraz później wspomniany przez mnie Festiwal Sztukmistrzów. Polecam! Polecam! Polecam! A i bym zapomniał… będąc w Lublinie, koniecznie spróbujcie tamtejszych cebularz 🙂

No dobrze… na sobocie się jednak weekend nie skończył. Korzystając z okazji postanowiłem się wybrać do oddalonego o 40 km od Wrocławia, Brzegu. Głównym celem był Zamek Piastów Śląskich zwany również czasami śląskim Wawelem. Zamek Piastów Śląskich w Brzegu został praktycznie całkowicie zniszczony, a następnie odbudowany. Pomimo tego urzekają odwiedzających jego piękne krużganki wraz z dziedzińcem.

_DSC9588
Dziedziniec Zamku Książąt Śląskich w Brzegu

Sam Brzeg urzeka pięknymi kamienicami, ale niestety są tam również miejsca w których czas się zatrzymał na początku lat 90 XX w. Rynek jest zupełnie inny od rynku we Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie… nie ma tam restauracji, ale są za to sklepy z tapetami, zakłady usługowe czy sklepy z oświetleniem. Dodatkowo, przez rynek normalnie jeżdżą autobusy, a w samym rynku parkują samochody. W ogólnym jednak rozrachunku polecam odwiedzić Brzeg, ze względu na Zamek, piękne kamienice i piękne parki… w sam raz na jednodniową wycieczkę.

Na dzisiaj to by było na tyle. Trzymajcie się ciepło i czekam na Wasze propozycje odwiedzin polskich miast i miasteczek 🙂

Tymczasem!

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Wrocław, Lublin, Brzeg… czyli trzy miasta w ostatni weekend maja

  1. To prawda, Brzeg ma ładne kamienice, ale aż przykro patrzeć jak od lat niszczeją. Nie pamiętam żeby w powiedzmy centrum cokolwiek się zmieniło, poza wspomnianymi „sklepami z tapetami” na inne „sklepy z tapetami”. 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s