Don’t be afraid to try… czyli jak młodzi ludzie boją się wyzwań zawodowych

Dzisiaj trochę o moich spostrzeżeniach na temat podejścia „młodych”, ale i nie tylko młodych, ludzi do wyzwań zawodowych.

WP_20150505_005
Madryt (05.2015)

Ostatnio zauważyłem, że osoby wertując ogłoszenia o pracę, zniechęcają się do oferty w momencie w którym widzą, że zakres obowiązków obejmuje rzeczy których nigdy wcześniej nie robili. Nawet jeśli w takim ogłoszeniu jest napisane, że najważniejsze są chęć do pracy i pozytywne nastawienie.

Sam też pozwoliłem sobie umieścić ofertę pracy na grupie studenckiej na Facebooku i przez bardzo długi czas nikt się nie odzywał. Postanowiłem więc trochę podpytać osoby z uczelni co jest powodem takiego stanu rzeczy. Przecież wiem, że nie każdy student ma obecnie pracę. Moje zdziwienie było tym większe, że oferta dotyczyła stanowiska związanego z kierunkiem studiów. Ale przejdźmy do meritum… Okazało się, że wcale nie chodzi o to, że oferta nie była interesująca… znajomy, którego podpytałem z czego może wynikać tak małe zainteresowanie, stwierdził, że pomimo tego, że w ogłoszeniu jest napisane, że to stanowisko młodszego specjalisty i że liczy się zaangażowanie i chęć do pracy bo wszystkiego nauczy się dana osoba na miejscu… to i tak ludzie się boją, że sobie nie poradzą bo to wszystko to jest coś nowego.

Zacząłem się zastanawiać skąd może się brać taki lęk przed nieznanym. Nagle uświadomiłem sobie, że to sami pracodawcy spowodowali taką sytuację. Już od dobrych kilku lat popularne są żarty na temat tego, że firmy szukają dwudziestolatków, najlepiej z 10 letnim doświadczeniem. Bardzo często tak też są skonstruowane oferty pracy.

Moja rada dla wszystkich poszukujących pracy jest taka, że jeżeli w zobaczycie jakieś ogłoszenie, którego zakres Wam odpowiada, bo chcielibyście takie rzeczy robić to zawsze próbujcie. Zwłaszcza jeśli są to stanowiska juniorskie. W każdej firmie niezależnie od szczebla na którym się znajdujemy, na początku będziemy musieli się wielu rzeczy nauczyć. Każda organizacja jest inna i panują w niej inne zasady i standardy. Kolejna rzecz to to, że należy pamiętać, że ogłoszenia o pracy bardzo często zawierają wymagania w kontekście „kandydata idealnego”, ale w większości wypadków headhunterzy, czy specjaliści HR są świadomi tego, że najważniejsze to znaleźć człowieka chętnego do pracy, chętnego do zdobywania wiedzy i zaangażowanego. Oczywiście są jakieś minimalne wymagania, ale takie spełnia dziś prawie każda osoba po studiach. Zauważcie, że w całej masie ogłoszeń, znajdziemy informację, że doświadczenie na podobnym stanowisku jest „mile widziane”. Mile widziane, czyli nie jest konieczne. Ponadto, pamiętajcie, że właśnie takie oferty pozwalają na znalezienie pracy i rozpoczęcie budowania swojego doświadczenia zawodowego.

Dlatego też, zachęcam wszystkich, zarówno ludzi młodych, studentów, absolwentów jak również ludzi starszych chcących zmienić coś w swoim życiu… nie bójcie się ryzykować. Wysłanie CV Was nic nie kosztuje, a kto wie, może okaże się pierwszym krokiem Waszej kariery. Ja Wam tego życzę z całego serca.

Jak zawsze pozostaję do Waszej dyspozycji. Kontakt do mnie znajdziecie oczywiście w zakładce kontakt 😉 oraz możecie mnie znaleźć na Facebooku, Instagramie i w serwisie LinkedIn. Linki do wszystkich mediów społecznościowych znajdziecie w menu po lewej stronie wpisu.

Tymczasem!

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Don’t be afraid to try… czyli jak młodzi ludzie boją się wyzwań zawodowych

  1. To prawda, sama jestem idealnym przykładem, Jeśli nie spełniam choć jednego wymagania – odrzucam ofertę. Kiedyś czytałam też wyniki badań, które potwierdzały, że kobiety jeszcze częściej niż mężczyźni składają CV tylko jeśli spełniają wszystkie oczekiwania pracodawcy.

    Polubienie

    1. Zachęcam do składania CV 😊 bardzo często nikt nie jest w stanie wszystkich wymagań, a tak naprawdę to dopiero w danej organizacji poznajemy tajniki danego stanowiska i zdobywamy cenne doświadczenie.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s